Highlighting the finest in contemporary crafts from across the country, Mesa Contemporary Arts Museum’s Annual Contemporary Crafts exhibition has become a benchmark for innovation and quality. Representative of traditional craft mediums including ceramics, fibers, basketry, metals, wood, glass, jewelry, papermaking and book arts, this exhibition showcases 60 artworks by 51 artists, representing 12 states.

 

Guest Juror for the 41st Annual Contemporary Crafts exhibition was Patty Haberman, Chief Curator of MCA Museum at Mesa Arts Center for 22 years until her retirement in early 2019.

Opening ReceptionFriday, Feb 14 (7-10pm)

  • Musical Entertainment by Broken Hearted Blues Band
  • Artists in Attendance
  • Light Refreshments and Cash Bar


Rameen Ahmed (Tucson, AZ)

Carol Alleman (Tucson, AZ)

Eliza Au (Keller, TX)

Tiffany C. Bailey (Tempe, AZ)

Sue Berzelius (Gilbert, AZ)

Sandy Blain (Tempe, AZ)

Cathi Borthwick and Sharon Richards (Flagstaff, AZ)

Jonathan Leo Brown (Phoenix, AZ)

Jessica Calderwood (Yorktown, IN)

Deborah Corsini (Pacifica, CA)

Amy Edwards (Lancaster, PA)

Danielle Embry (Tucson, AZ)

Paul Fennell (Scottsdale, AZ)

Sean Paul Gallegos (Albuquerque, NM)

Zach Gordon (Tucson, AZ)

Colleen Gripentrog (Chandler, AZ)

Grace Hart (Queen Creek, AZ)

Marla Hattabaugh (Scottsdale, AZ)

Todd Hoyer (Bisbee, AZ)

Victoria Hutchinson (Muncie, IN)

Stephen Johnson (Mesa, AZ)

Dean Johnson (Santa Fe, NM)

** April Kawaoka (Glendora, CA)

Jane Kelsy-Mapel (Phoenix, AZ)

Kathleen King (Brooklyn, NY)

Sandra Luehrsen (Tempe, AZ)
* Becky McDonah (Millersville, PA)

Cynthia Miller (Tucson, AZ)

Sharie Monsam (Mesa, AZ)

Joe Muench (Ames, IA)

Farraday Newsome (Mesa, AZ)

** Emily Pellini (Muncie, IN)

George C. Penaloza (Tucson, AZ)

Colleen Quigley (Tucson, AZ)

Cheri Reckers (Queen Creek, AZ)

Jeff Reich (Mesa, AZ)

** Jason Ripper (Scottsdale, AZ)

Lisa Flowers Ross (Boise, ID)

Rowen Schussheim-Anderson (Davenport, IA)

Dana Senge (Tucson, AZ)

** Junya Shao (Gilbert, AZ)

Lynn Smith (Phoenix, AZ)

Jim S. Smoote II (Chicago, IL)

Joan Sowada (Gillette, WY)

Peeta Tinay (Tocoma, WA)

Jo Van Loo (Phoenix, AZ)

David Vogt (Chandler, AZ)

Shari Werner (NY, NY)

Peggy Wiedemann (Huntington Beach, CA)

Danielle Wood (Tempe, AZ)

Seul Yi (Muncie, IN)


Juror’s Choice Award Winner (Artist receives a monetary award and solo exhibition in the Dr. Ruth Tan Lim Project Room during the 42nd Annual Contemporary Crafts exhibition in 2021.)

** Juror’s Award Winner (Artist will receive monetary awards at the end of the show.)